Vyvýšené záhony – foto návod

Po náročném jaru zase pár řádek. Už se mi snášely dotazy co se děje, že je tu nějak „ticho“… Jakmile vysvitne sluníčko a začne se probouzet zahrada, jsme většinu času na ní a doma to tak trochu odbýváme. Letos se nám do toho ještě navalilo dost nemocí a někdy je toho na jednu mámu až nad hlavu.  Rozhodně, ale nezahálím a vařím a tvořím a fotím a snad se mi podaří častěji urvat kousek času a něco vložit. Hlavním projektem letošního jara byla po několikaletých plánech realizace vyvýšených záhonů. Představa pohodlné obsluhy, kultivovaného vzhledu zeleninové zahrádky, ochrana před nenechavýma ručičkama našeho nejmladšího a lepší úrody byla opravdu lákavá. Pro zahrady s pejskem také k nezaplacení. No a sen se stal skutečností a záhony už stojí. Jsou naplněné vším co zahrada dala a začínají nést i své ovoce, zatím tedy zeleninu 🙂 A velké dík za to patří mému muži, kterého letos s podobnými projekty obzvlášť hojně zásobuju 😉

Vyvýšený záhon

Proč takto nad zemí? Tlením vrstev, kterými je záhon naplněn se vytváří teplo, které podporuje výnosnost. Tím, že je nad zemí, tak se do stěn může snáz opírat slunce a je v něm tedy dříve teplo než v zemi. Dno je opatřeno hustým pletivem proti myším apod., ale průchodné pro volný pohyb žížal a dalších živočichů. kterých je pro život takového záhonu potřeba.  Po pár letech se vrstvy rozpadnou na výborný kompost a vymění se, to už, ale i nejspíš se samotným záhonem. Záhon není ničím natřený a ani nebude, ve stěžejních místech stojí na betonových kostkách proti vzlínání vody, zpomalení stárnutí přispívá nopová fólie.

POSTUP

Pletivo proti hlodavcům.

Nopová folie.

První vrstva – dřevo.

Vrstva – listí.

Vrstva větví.

Vrstva posečené trávy, hnoje, slámy a listí.

Vrstva horší zeminy a kvalitního kompostu.

PŘÍPRAVA

Pomocníků není nikdy dost 🙂

REALIZACE

První záhon, první usazení a zjištění, že tak vysoký ho opravdu nechceme.
Sice bych se nemusela téměř vůbec ohýbat, ale čeho je moc, toho je příliš.


VÝSLEDEK

Chybí už jen zamulčovat cestičky mezi záhony, zasadit žlutě kvetoucí popínavou růži k oblouku, kterou třeba dostanu k narozeninám ;-), protože ta perfektně ten kout rozsvítí a osadit místo nad záhony kvetoucími trvalkami a spousta dalších drobností 🙂

Hezký den!
D.

15 Komentářů

  • Blanka Urbánková
    8 roky ago

    Je to krásné. Dovoluji si vznést dotaz. Kam jste se vypravili pro tak krásnou zeminu? ornice?

    • Dita
      8 roky ago

      Děkujeme! Předposlední vrstva je kvalitní zemina hnojená koňským hnojem z původních záhonů a poslední vrstva je tedy koupený univerzální substrát 🙂

  • Jaroslava Tůmová
    8 roky ago

    Jé to je jak na zavolanou, chystám se s manželem na tyto záhony a začínám sbírat info a tady je to úplně všechno. Děkuji moc a hned ukládám

  • jitka
    8 roky ago

    krásné,blahopřeju, určitě to v nich roste mnohem líp než v normalním zahonu v zahrádce,kde voda steče kdovíkam,,,že ano?

  • Darina
    7 roky ago

    Dobrý den, moc hezké! Jen se chci zeptat, jak se takový záhon potom ryje před zimou, když je tak vyvýšený? Dá se do něj stoupnout?

    • 2 roky ago

      Veď je pristup z kazdej strany, ale stači aj z 3 stran. Ja nepouživam ryl, ale motyku a dočiahnem z chodnika. Ale móžte aj rylovať.

  • Erika
    6 roky ago

    Vaše záhony sú krásne. Ja ich mám prvý rok…veľmi mi sadla zemina. Ako ju mám doplniť na jeseň? Zase nejaké vrstvy, alebo len zeminu. Budem rada, keď mi poradíte.

  • Jana
    6 roky ago

    Vypadá to naprosto skvěle a použitelně 🙂 Měla bych technický dotaz, bylo by možné se mi ozvat email? Byla bych vděčná.

  • Jana Drábková
    6 roky ago

    Dobrý den, čím jste natřeli prkna? A jak jsou záhony vysoké?

  • Milan
    6 roky ago

    Pekné záhony, gratulujem. Ja mam vyvýšené záhony uz štvrtý rok. Podla mojich skúseností odporúčam výšku max. 50 cm z dovodu klesania substrátu pôsobením kompostovacieho procesu až o 20 cm v priebehu sezóny. Pletivo na spodu je nutná ochrana proti krtkom, prtoze ich neodolatelne lákajú ,,žížaly,, v substráte, ktorých je tam hojne a krtko sa snaží zúrivo k nim dostať. Je lepšie použiť hrubšie dosky, vydržia dlhšie, alebo stredom stiahnuť zavitovou tyčou lebo tlak substratu na boky je dosť veľký. Rásť tam bude všetko čo má rado veľa živín, teda dusíka. Paradajky, paprika, uhorky, zemiaky, cukety, baklažan. Ako v pralese a to neprehaňam, potrebuje to len vela vody, najlepšie odstátej. Všetky živiny maju rastliny z kompostu, žiadne hnojivá nie su potrebné. Paradajky su schopne vyrásť do troch metrov, budete potrebovať rebrík a nebudete stíhať konzumovat. Čiže záhony môžem len odporučiť. Susedia vám ich budú obdivovať. A chuť paradajky z takého záhonu je neporovnatelna z tou zo supermarketu. Prajem veľa zabavy. Milan.

  • Marie
    6 roky ago

    Marie
    Krásné mohu se zeptat.
    Jaké jste použili pletivo ,jakou máš výšku desek.

    • Dita
      6 roky ago

      děkuji… pletivo je králičí s jemnějšími oky, výška záhonu je cca 70cm

  • Lukáš
    6 roky ago

    Velmi pěkně zpracováno…a výborná inspirace pro vlastní záměr. Díky za názornou ukázku.
    Je dle Vašeho názoru ta nopová folie nezbytně nutná? Brání rychlejšímu vysychání záhonů?

    • Dita
      6 roky ago

      Děkuji za komentář. Nopová folie drží do určité míry vlhkost v záhonu, ale především chrání dřevo a oddaluje jeho tlení.

  • Petra
    6 roky ago

    Mohu poprosit, jak silná a jak široká prkna jste použili? Chystám se letos na výrobu přesně takových záhonů. Děkuji za odpověď.

Související příspěvky